GıdaZiraat Okulu

TAM BUĞDAY EKMEĞİ NEDİR

MENÜ

 


1. Tam Buğday Ekmeği Tanımı

Tam buğday ekmeği; buğday tanesinin bütününü, tamamını içerir. Bir buğday tanesi kabuk, endosperm ve rüşeymden oluşur. Tam buğday ve/veya tam tahıl ekmeği buğday tanesindeki yapının tamamını kabuk ( kepek), endosperm rüşeym bölümlerini kapsar.


2. Buğday Tanesinin kısımları

Bir buğday tanesi kabuk, endosperm ve ruşeymden oluşur.

Kabuk: B vitamini, çok yoğun olmamak üzere madensel maddeler ve lif bakımından zengin olan kepek diye bilinen buğday tanesinin dış kısmı. Femir, çinko, bakır, magnezyum ve çeşitli bitkisel besinler içerir. Beyaz un kepekten yoksundur.

Endosperm : Tahıl tanesinin en büyük kısmı olan endosperm nişasta halinde karbonhidratlar, proteinler ve az miktardavitamin ve mineral içerir. Beyaz un sadece endosperm içerir.

Ruşeym : Antioksidan, E,B vitamini ve sağlıklı yağlar içeren yeni bir bitki üretimini sağlayan bölümüdür. Beyaz un rüşeymden yoksundur.

3. Tam Buğday Ekmeğinin Gıda Değeri

Tam buğday ekmeği lif, vitamin, madensel madde( mineral) antioksidanca zengindir. İnsan sağlığı için faydalıdır. Tam tahıl ekmeği yüksek lif yükü sayasinde kabızlığa iyi gelir, kan şekeri ve kan yağlarının kontrolünde, düşürülmesinde yaralıdır.Tam tahıllı ekmek ve/veya tam buğday ekmeğinin glisemik indeks ve  glisemik yük açısından değerlendirildiğinde iyi gıdalardır.

Glisemik İndeks (Gİ) 

Bir gıdanın ve/veya karbonhidratın Gİ’si  gıda veya karbonhidratın kan şekerini yükseltme özelliği, yeteneğidir. Glisemik indeks 0-100 arasında değişir. GB’si 55’ten az ise düşük, 56-69 arası orta, 70’ten büyük ise yüksektir.  Tam buğday ekmeğinin glisemik indeksi 49, Glisemik yükü 7,9, servis ölçütü 30 gram ve içerdiği karbonitrat miktarı 16 gramdır.  Glisemik indeksi yüksek gıdalar tüketildiğinde kan şekeri hızlıca yükselmesine neden olur ve kilo alımı sorun olur. Bir gıdaya un ve şeker girdikçe Gİ yükselir.

Glisemik yük (GY) :

GY’ nin 20’nin üzerindeki ölçütü  yüksek, 11-19 arası orta, 10’dan az  ise düşük GY’li olarak değerlendirilir. GY: Bir günde tüketilen karbonhidrat miktarının biriktirdiği toplam şeker yüküdür.Ancak fazla tüketilen ekmek günlük alınan karbonhidratı artıracağından dolayısı ile glisemik yük artacağından kilo alınır. Tam buğday ekmeğinin faydalarının hasıl olabilmesi için tüketimde tam ölçütlere uyulması lazımdır.

Comment here