TAZE FASULYE ÇEŞİTLERİ

tarafından
6909
TAZE FASULYE ÇEŞİTLERİ

GİRİŞ

Taze fasulye değişik birçok iklimde yetişebilen ve herkesçe sevilerek tüketibilen gıda yüklü bir sebzedir. Düşük kalorilidir, kolesterol içermez ve lif içeriği çok yüksektir. Günlük protein gereksiniminin bir kısmını karşılar. Yeşil fasulye A vitamini, C vitamini, K vitamini, B6 vitamini ve folik asiti ve kalsiyum, silikon, demir, manganez, potasyum ve bakır elementlerini kolayca almak için iyi bir kaynaktır. Bu yazıda taze fasulye ekiminde kullanılan bodur ve sırık taze fasulye çeşitleri ile kısaca özellikleri verilmiştir.

 1. FABİO (ALMAN AYŞE)

Tohum rengi beyaz ve yassıdır.Erkenci Çok geniş ve uzun görünüme sahip (Ece) fasulye tohumu nun  Olgunlaşma günü ortalama 65-85 gündür. Hasat peryodu sezon boyudur.

2.  PEROLAR TİPİ SIRIK BAKLASI

Danesi mor renkli, baklası uzun ve  çok enlidir. Ağırlıklı olarak baklası tüketilir. 

3. FASULYE TOHUMU (SIRIK FERASETSİZ)

Hafif eğri meyve dane sayısı 6-7 adettir. Daneleri irice ve barbunya tipindedir. Olgunlaşma günü ortalama 65-85 gündür.

4. FASÜLYE SIRIK (ZİRAAT AYŞE TOKAT)

Fasülye Sırık (Ziraat Ayşe Tokat) çok iyi sofralık kullanım kalitesine sahiptir. Bitki yapısı kuvvetlidir. Uzun asmalıdır. Baklaları koyu yeşil uzun ve yassıdır. Liftsiz ve ipliksiz bir çeşittir. Pazar ve manavlarda aranan bir çeşittir .Daneler orta büyüklükte olup böbrek şeklinde, oval ve mor renklidir. 

5. OTURAK BONCUK AYŞE

Oturan 40 günde mahsül veren bir Antalya tipi fasulye çeşididir. Bol dökümlü, her tür toprakta kolayca yetiştirilebilen,açık tarla yetiştiriciliğine uygun bir fasulye türüdür. 

6. SARIKIZ OTURAK FASULYESİ

Yeşili ve kurusu yenir. Açık tarla yetiştiriciliğine uygundur. Bol dökümlü olup her tür toprakta yetişe bilme özelliğine sahip bir fasulye çeşididir. Orta erkenci bir çeşit olup toprak üzerine çıktıktan sonra, 40-50 günde hasada gelir .Kara iklimi olan bölgelerde ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında ekilebilir. Yassı, uzun, baklalı ve kılçıksızdır. Pazar şansı çok yüksektir. Taze tüketildiği gibi konserve sanayinde de kullanılmaktadır.

7. FASULYE SIRIK ÖZ AYŞE

Tohum rengi beyaz ve yuvarlak şekillidir. Hem taze, hem de kuru fasulye tüketimine uygun, Sırık 65- 70 günde mahsül veren fasulye çeşitleri arasında en yüksek lezzete sahip, kılçıksız ve sırığa kalkan bir çeşittir.Halk arasında dere ayşesi, boncuk ayşe diye tabir edilir. Çok lezzetli olduğu için pazar ve manavlarda aranan bir çeşittir.

8. FASULYE BULDUK ŞEKER FASULYE

Oturak tip,çalı tipi olup azıcık boyludur. Verimli, hasadı kolaydır. Yeşili ve kurusu yenir.Oturak tip,çalı tipi olup azıcık boyludur. Verimli, hasadı kolaydır. Yeşili ve kurusu yenir.

9. ERZİNCAN ŞEKER FASULYESİ

Daneleri yuvarlak, oturak bir çeşittir. Çok lezzetli olup verimi yüksektir.

10. FASULYE ROMANO 26

11. OTURAK ŞEKER FASULYESİ

Erkencidir. Oturaktır. Meyveler yassı, uzun baklalı, kılçıksız, 15-17 cm boyunda,1 cm eninde ve  açık yeşil renklidir. Hasada başlama süresi 40-45 gündür. Tohum rengi beyaz ve tohum yuvarlaktır. Yüksek verimli olup, bütün bölgelerimizde çok tercih edilir. Sofralık ya da konservelik olarak kullanılabilir.

12. BARBUNYA FASULYESİ 1

Orta erkenci bir çeşittir. Güçlü bir bitki yapısına sahiptir. Oturak bir çeşittir. Bakla uzunluğu 17-18 cm dir. Bakladaki tane sayısı 7-8 adettir. Bakla; krem rengi zemin üzerine parlak kırmızı, tohum ise krem rengi zemin üzerine parlak mor çizgilidir. Üniform olgunlaşan düz ve ve gösterişli baklalara sahiptir. Taze tüketim olarak kullanılır.

13. BARBUNYA FASULYESİ 2

Orta erkenci,sırık barbunya çeşididir. Meyve uzunluğu,22-24 cm eni ise  2 cm’dir.Meyve rengi krem rengi zemin
üzerine koyu kırmızı
çizgilidir.Yüksek  verimli tercih edilen bir çeşittir.

14. YALOVA 17 FASULYESİ

Yalova 17 tohumları beyaz ve böbrek şeklinde ve yer çeşididir. Bin dane tohum ağırlığı 400-450 grandır. Olgunluk süresi 55  gün. Açıkta yetiştiricilik için uygun .Taze ürün verimi  0.8-1 t/da.Taze, konservelik ve kuru tüketime elverişli

15. BOURGONDİA FASULYESİ

16. EBRO FASULYESİ

Romano tipinde, erkenci bodur fasulye çeşididir. Baklalar yeşil renktedir ve kılçıksızdır. Baklalar şekli yassı olup, 15-17 cm. boyunda ve 1.7-1.8 cm. enindedir. Baklalar düzgün ve tohum yatakları belirsizdir. Tohum rengi beyazdır. Konserve, şoklama ve taze tüketime uygundur.

17. GINA FASULYESİ

Erkenci bir bodur fasulye çeşidi olup romano tipinden geliştirilmiştir. Ortalama olgunlaşma süresi  45-50 gündür. İlkbahar ve güz aylarında ekilmesi tavsiye edilir.

Cino (oturak) fasulye meyvesi açık yeşil renge sahip olup bu fasulye çeşidi kılçıksız ve yassı bir görünüme sahiptir. Erkenci bir bodur fasulye çeşididir. Yüksek verime sahip olup hasadı kolaydır. Taze tüketim ve konserve yapımı için uygundur.