TÜM YÖNLERİ İLE MAYDANOZ YETİŞTİRİCİLİĞİ

tarafından
562
TÜM YÖNLERİ İLE MAYDANOZ YETİŞTİRİCİLİĞİ

M A Y D A N O Z    Y E T İ Ş T İ R İ C İ L İ Ğ İ

1. Maydanoz Bitkisinin Tanımı Önemi ve Kullanım Alanları

Maydanoz BitkisininTanımı

Şemsiyegiller (Havuçgiller) familyasının bir üyesi olan maydanoz ( Petrosilenum Crisum ) yaprakları ve kökleri tüketilen, serin iklimden hoşlanan, kazık köklü, 30-90 cm boylanan ilk yıl tüketilen kısmı yaprak rozeti, ikinci yıl ise bir gövde meydana getiren  iki yılık bir sebzedir.

Maydanoz Nasıl Yazılır, Anlamı Nedir?

Çoğu kere maydanoz  sebzesi maydonoz biçiminde yazılıp telafuz edilsede doğrusu “MAYDANOZ” şeklindedir.

Latince adı (Petroselinum crispum Mill.) de yer alan  “petro”  sözcüğü yunancada ‘‘kaya’’ anlamını taşımaktadır. Maydanoz kelimesi dilimize Yunanca’daki “Maintanos” tan geçmiştir.

Maydanoz İngilizcesi Nedir?

Maydanoz bitkisinin Latincesi  Petroselinum crispum ve  Petroselinum hortense  kelimeleri,  Maydanoz ingilizce karşılığı  parsley kelimesidir.

Maydanoz için yaygın isimler Arapça,  madanous); Çince,(yánsuī ;Fransızca, (persil à grosse racine); Almanca, Petersilie, (Wurzelpeterisilie); İtalyan, prezzemolo; Farsça, jaaferi; Portekizce, salsa; Rusça, (petruška); İspanyolca, perejil; Türkçe,maydanoz; Vietnamca, Mùi tây. sözcükleridir.

Maydanozun Önemi Nedir?

Maydanoz bitkisi küçük,  büyük birçok üretici işletmelere yıl boyu gelir getirerek sosyo-ekonomik gelirde önemli bir yer tutar.

Ev halkı için aile hekimi gibidir, bir demet sağlıktır. . Yemeklere ve salatalara hoş bir lezzet vermesi amacıyla ilave edilir.

Yetiştirilmesi kolaydır. Her yerde çocuklar dahil herkesçe yetiştirilebilir.  Çok çeşitli yetiştirme ortamlarında saksılar, Konteyner Bahçeciliği saksı dahil her çeşit kaplar), Balkon sebzeciliği, hobi bahçeciliği ( küçük yerler) ve Ticari tarlalar , seralar ve alçak tüneller üretimine uygundur. Ülkemizde ve birçok ülkede yıl boyunca pazarlarda ve sofralarımızda yerini hiç eksik etmeyen maydanoz Maydanoz büyümek için yer seçmez.

Maydanoz faydalı vitaminler, mineraller, uçucu yağlar ve antioksidanlar ile birçok olağanüstü sağlık özelliği ile de ayrıca kıymetlidir. Maydanoz bir demet sağlıktır.

Maydanoz, dünyadaki en önemli tıbbi ve aromatik bitkiler arasında yer alır.

Maydanozun Yayılışı

Günümüzde  maydanoz hemen hemen tüm dünya ülkelerinde kültür sebzesi olarak üretilmekte ve tüketilmektedir.

Türkiye’de Akdeniz, Ege ve büyük çaplı olarak Marmara bölgelerinde üretilirken; uygun iklim koşullarında bütün bölgelerimizde ve bahçelerde ve çeşitli kaplarda küçük çaplı olarak ta yetiştirilir.

2.Maydanozun Kullanım Alanları

Maydanoz kök ve yaprakları tüketilen bir bir bitkidir. Bitkinin yaprak, gövde ve ana kök dahil tüm kısımları kullanılabilir.

KURU VE TOZ MAYDANOZ

Yaprakları mutfaklarda garnitür olarak kullanılırken kökleri de bazı yemek ve çorbalarda kullanılmaktadır. Popüler bitki Maydanoz mutfak uygulamlarına ek olarak tıbbi ve kozmetik bir ürün olarak ta kullanılır. Büyük gıda işletmelerinde kurutulmuş maydanoz ve uçucu yağı elde etmede  kullanılır. Maydanoz yağı gıda parfümlerde ve kozmetiklerde koku olarak kullanılır.

Maydanoz yaprakları nasıl kullanılır?

Yemeklerde taze olarak veya kurutulmuş toz halinde, ayrıca salatalarda ve maydanoz çayı yapımında kullanılır.

Maydanoz yaprakları en çok taze olarak ve salatalarda tüketilir. Kurutulmuş toz halinde de kullanılır. Bu yararlı bitkinin kurutulmuş veya taze maydanoz çayı yapılarak tüketimi de bulunmaktadır.

Kurutulmuş Maydanoz Nerede Kullanılır?

Kurutulmuş Maydanoz (maydanoz kurusu) çorba, pilav, ciğ köfte, balık gibi yemeklerin içine lezzet vermesi için katılabilir. Izgara et ürünleri yapımında et pişirileden önce ızgaranın üzerine serpilerek oluşabilecek olumsuzluklar giderilmeye çalışılır. Kış aylarında kuru maydanoz çayı da yapılabilir.  Maydanoz kurusu salça ile karıştırılarak çorbaların üzerine katılır.  Kuru maydanozun yeşil yapraklı salatalarda, ızgara ete ve balık yemeklerinde kullanımı yaygındır.  Makarna, mantı ve erişte hamuruna eklenir.

Yan Etkileri Nelerdir?

Böbrek iltihabı olanlar yememelidir.  Hamileler dikkatli ve az yemelidir. Maydanoz fazla yenilirse dilde tutukluk yapar, 5 yaşından küçük çocuklara tedavi için maydanoz suyu içirilmemelidir.

Maydanoz suyunun günde 30-50 ml’den fazla tüketilmesi önerilmez. İdrar söktürücü ilaç veya herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız maydanoz suyu içmeden önce olası yan etkiler hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

3.Maydanoz Nasıl Bir Bitkidir?

Maydanoz iki yıllık bir kültür bitkisidir. 1.  yıl kök boğazı üst kısmındaki sürgün konisinden yaprak rozeti şeklinde yeşil aksamını, ikinci sene ise gövdesini, dal, çiçek ve tohumlarını oluşturur. Ağustos-Eylül arasında çiçek açar. , Çiçekleri beyaz renklidir.

Maydanozun her yıl yeşil aksamı düzenli biçilirse 2-3 yıl yapraklarından faydalanılır. Bu durumda maydanoz kökleri toprak içinde iki seneden daha fazla kalabildiği için çok yıllık bitkiler grubuna da dahil edilmektedir.

4.Maydanozun Botanik Sınıflandırılması

Maydanozun bilimsel adı  Petroselinum crispum/  Petroselinum hortense’dir. Maydanoz Apiaceae (sin. Umbelliferae) familyası, Petroselinum cinsine ait bir  bitkidir. Maydanoz bir  Akdeniz ülkeleri  bitkisidir. Yabani maydanoz formlarına İspanya, Yunanistan, Fas, Türkiye, Cezayir ve Tunus’ta bol miktarda rastlanılmaktadır.

5.Kültürü Yapılan Maydanoz Türleri Nelerdir?

Günümüzde yaygın olarak kültürü yapılan  A. (Petroselinum hortense (DÜZ YAPRAKLI MAYDANOZ) ve  B. Petroselinum crispum (KIVIRCIKYAPRAKLI MAYDANOZ) olmak üzere iki maydanoz türü vardır.

Bu maydanoz türlerinden Petroselinum crispum (Mill.) maydanoz türüde

1.  Petroselinum crispum (Mill.) var. Neapolitanum Danert .  (YAPRAK MAYDANOZU)

Yaprak maydanozlarının yaprakları parçalı büyük ve küçük, KIVIRCIK VE DÜZ, ince ve geniş olan birçok formları bulunmaktadır.  Yaprak maydanozunun kökleri ince yapılıdır.

2. Petroselinum crispum (Mill.) var. Tubesorum Crow.  (KÖK MAYDANOZU)  şeklinde iki büyük  gruba ayrılmaktadır.

Kök maydanozu olup yaprakları çok incedir. Kökleri havuç gibi şişkin, kısa, küt, uzun veya geniş olabilmektedir.

6. Maydanoz Bitkisinde Tohum Üretimi Nasıl Yapılır?

Tohumluk maydanoz tarımında tohum ekimi mart-nisan aylarında yapılır. Ekim sıklığı sıra arası 60-70 cm, sıra üzeri15-20 cm olacak şekilde ayarlanır.

 Yetiştiricilikte ana hedef tohum üretimi ise biçim yapılmaması önerilir.

Birinci yıl gelişen maydanozların zarar görmemesine özen gösterilir. Yetiştiricilikte ana hedef tohum üretimi ise biçim yapılmaması önerilir. 1. Yıl normal gübrelemesi yapılan tohumluk maydanozlara ikinci yıl ilave olarak 20-25 kg/da azotlu gübre takviyesi yapılır.

 Tohumluk bitkiler ikinci yıl mart ayında çiçek sapı oluşturarak mayıs ayında çiçeklenmeye başlar. Yüksek oranda yabancı döllenme meydana geldiği için döllenmede arılar önemli rol oynar. Tarlaya arı kovanı ilavesi tohum verimini arttırır.  Ancak çevrede yabani maydanoz varsa yabancı tozlanma engellenmelidir.

Çiçeklenme şemsiyede çevreden merkeze doğru olur. Bitkiler haziran ayı ortasında tohum bağlamaya başlar. Özellikle dıştaki tohumları silkelenerek savrulur. Tohum hasadı temmuz ayı sonunda yapılır. Tohum verimi 50/100 kg/da arasında değişir.

7. Maydanoz Bitkisinin Botanik Özellikleri

Maydanoz Bitkisinde Çiçek

Maydanoz erselik çiçek yapısına sahiptir. Çok nadir de olsa erkek kısır çiçeklere rastlanır. Yüksek oranda yabancı döllenme gösterir. Bir çiçek beşli, 5 çanak, 5 taç yaprak, 5 erkek organ ve 1 dişi organa sahiptir. Dişi organ iki karpellidir.

Maydanoz bitkisinde çiçek şemsiye şeklindedir. Bir kök 10-20 adet çiçek şemsiyesi geliştirebilir. Maydanoz çiçekleri yeşil, yeşilimtırak ve sarı renktedir. Genellikle mayıs temmuz aylarında çiçek açar.

Maydanozların çiçek açmaları için düşük sıcaklıklara gereksinim vardır. Çiçeklenme için (8°C altında 20-30 gün) düşük sıcaklığa ihtiyaç vardır. Çiçeklenme sırası;  şemsiyenin dışından başlayarak içine doğru devam eder. Tohum olgunluk sırası da aynı şekilde çevreden merkeze olan bu sırayı izler.

Maydanoz Bitkisinde Gövde

Maydanoz bitkisinde gövde yapısı ilk yıl ve biçilerek vejeytatif kaldığı sürece toprak yüzeyinde rozet şeklindedir. İkinci yıl bitki dik, tüysüz, köşeli, içi boş ve 100-150 cm boyunda ve çok dallı bir gövde geliştirir.

Generatif devreye geçişle birlikte genelde 2. yılda bu rozet yapısında olan gövdenin orta kısımında bulunan büyüme konisinden gelişerek ince yapılı olarak dallar (sap) çıkar. Dallar yuvarlak ve boyuna olukludur. Fazla yan dal yapmaz ve gövde üzerindeki yaprak sayısı ve iriliği aşağıdan yukarıya doğru azalır. Gövde şemsiye şeklindeki bir çiçek demeti ile son bulur.

Maydanoz Bitkisinde Kök

Yaprağı tüketilen maydanoz grubunda kök, düz, iç kısımları etli ve beyaz dokulu,  ince ve uzun kazık kök şeklindedir.  Kökler toprakta  70-80 cm derine iner.

Kök maydanozlarında kök havuç köküne benzer. Havuç kökünden farkı kök etrafında bol sayıda saçak kök oluşumudur.

Kök maydanozunda köklerin yarısı, %50’lik aksamı toprağın 20 cm derinliğinde dağılmaktadır.

Maydanoz Bitkisinde Yaprak

Maydanoz yaprakları saplı, parçalı ve koyu yeşil renklidir.

Krem rengi kabartıları orak şekilli olup zehirli olabilen apiole adlı maddeyi içerir

 Maydanoz Bitkisinde düz ve kıvırcık olmak üzere iki tip yaprak vardır.

Türkiye’de yetiştirilen maydanoz çeşitleri genelde düz yapraklı çeşitlerdir. Ülkemizde yetiştirilen maydanoz çeşitleri genellikle düz yapraklı (İtalyan tip) çeşitlerdir.

Düz yapraklı maydanoz çeşitlerinde yaprak ayası ekseriyetle 3-5 parçalı ve kıvrımsız düz iken yaprakların uçları hafif sivridir.

Yaprak renkleri açık veya koyu yeşil arasında olabilmektedir. Kök maydanoz bitkisinin yaprakları da ekseriyetle düzdür.

Kıvırcık Yapraklı Maydanozlar

Kıvırcık yapraklı çeşitlerde ise yapraklar kıvırcık ve daha etlidir. Kıvırcık yapraklı çeşitlerde yaprak verimi daha fazladır.

Kıvırcık yapraklı çeşitlerde yaprak verimi daha fazla olurken yaprakların formu adı üzerinde kıvırcık ve daha etlidir.

Maydanoz  Tohumu

Maydanoz bitkisinde meyve iki parçalıdır.  Her bir parça içerisinde  dolayısı ile  de bir meyvede iki tohum bulunur. Maydanoz tohumları küçük ve kendine has kokuludur.  Fakat tohum yaşlandıkça bu koku azalır. Tohumların şekli, hafif kıvrık oval şekilli, üzeri çizgilidir. Tohum gri-yeşil renktedir.

Bir gramda 700-800 adet tohum bulunur. Tohumların sürme gücünü kaybetmeden saklanabilme süreleri uygun koşullarda depolandıkları zaman 2-3 yıldır. Tohumlar çimlenme ekolojisi açısından en iyi 20°C’de 15-20 günde çimlenebilirler.

İlkbaharın toprağa ekimi yapılan tohumlarda çimlenme gün sayısı 20-22 gün gibi bir süreyi bulur. Diğer sebzelere göre çimlenme gün sayısı daha fazladır. Çimlenme en iyi 12–15 °C’dedir.

Maydanoz tohumları ekimden önce, tohumların 20 ± 2 °C ılık suda 18 saat bekletilmesi ve ardından 30 °C maksimum sıcaklıkta yeniden kurutulması suretiyle bir ön işlem yapılması faydalıdır.

Maydanozda Tohum

8. Maydanoz Bitkisinin İklim İsteği

Maydanoz Bitkisi Yüksek rutubetli ve ılıman iklime sahip bölgelerden hoşlanır. Bu nedenle Akdeniz, Ege ve Marmara (Bandırma ve Gönen) bölgeleri bütün yıl boyunca en iyi maydanoz yetiştiriciliğinin yapıldığı yerlerdir.

Bununla birlikte soğuk bölgelerde ve iklimlerde o yerin koşullarına göre ilkbahar ile soğukların başladığı sonbahar arasında da rahatlıkla yetiştirilebilir.

Maydanoz, 7 ila 16 °C arasındaki sıcaklıklarda en iyi şekilde büyüyen, 7 °C’nin altında ise önemli ölçüde yavaşlayan bir serin mevsim bitkisidir (Small 1997).

Maydanozun Sıcaklık İstekleri

Sıcaklığın 20-25C° olması yeterlidir. 10C°’de dahi büyümesine devam eder.

Maydanoz yaprakları -6 ila -8 °C’ye kadar olan sıcaklıkları tolere eder. Rozet yapraklı durumunda -10C°’ye dayanır.

Sürmeden sonra eksi derecelerdeki sıcaklık zararlanmalara neden olur.

Sıcaklığın 35C° üstüne çıkması büyümeyi yavaşlatır.

Sıcaklığın yükselmesi, hava neminin düşmesi, yaprakların küçük kalmasına neden olur.

 Maydanozun Işık İsteği

  • Fazla ışık şiddetinden hoşlanmaz. Gölgeli yerleri sever.
  • Direk güneş ışığı yerine difuzyon yolu ile Işık alan yerlerde daha iyi yaprak oluşturur.
  • Işık süresinin uzun olmasını ister.

9.Maydanoz  Toprak hazırlığı

Tarla Seçimi

Yetiştiricilikte tarla seçimi çok önemlidir. Maydanoz üretimi yapılacak tarla tek ve çok yıllık yabancı otlardan mutlaka temiz olmalıdır. Üretim yapılacak tarla mümkünse 1-2 yıl önceden maydanoz üretimine hazırlanmalıdır. Maydanoz üretiminde yabancı ot maliyeti yükseltir ve kaliteyi bozar.

Toprak Hazırlığı

Toprak ekimden en az 1-2 ay önce dekara 3-5 ton çiftlik gübresi ile gübrelenir ve derince sürülür.

İkinci sürümde 2. Sınıf toprak işleme aletleri ile toprak inceltilerek iyi bir tohum yatağı hazırlanır. Çünkü maydanoz, tohumları en zor ve en uzun sürede çimlenen bir sebzedir.

Yine bu nedenledir ki toprak hazırlığına ve tarlanın ot kontrollüne gerek çıkış öncesi ve gerekse çıkış sonrası gereken kontrol ve önlemler alınmalıdır.

Koşullara göre maydanoz düze veya tavalara ekilir.

Tavaya ekimde, tavalar toprak yüzeyinden 10-15 cm çukurda kalacak şekilde, 100-120 cm genişliğinde ve isteğe bağlı uzunlukta hazırlanır. Tava ekimi daha çok kurak ve hafif bünyeli topraklarda  çimlenmenin daha sağlıklı olması için toprak yüzeyini iyice bastırın.

M A Y D A N O Z U N     Y E T İ Ş T İ R İ C İ L İ Ğ İ

1.Maydanoz Tohumu Nasıl Ekilir?

Maydanoz direkt tohum ekimi ile yetiştirilen bir bitkidir. Maydanoz bitkisi bazı yörelerde ve seralarda kerevizde olduğu gibi fide ile de yetiştirilmektedir. Ekim sistemi havuç gibi bölgenin iklim ve mevsim özelliklerine göre ya tavada ya da düz tarlada şeritler hâlinde yapılır. Yetişme sezonu kurak geçen bölgelerde ekiliş tavalarda yağışlı geçen bölgelerde ise düz tarlada şeritler hâlinde yapılır.

Toprak İstekleri

Maydanoz bitkisi fazla  ağır bünyeli topraklar hariç, bir çok  toprak tipinde yetişebilir. Derin, gevşek,  BBM ‘ce ( bitki besin maddeleri) zengin topraklarda iyi gelişir. Kumlu tınlı topraklar iyi beslemek ve organik gübre Kullanmak suretiyle kullanılabilir.

Maydanoz  %1 ila %5 arasında nispeten yüksek bir humus seviyesine,  5.0-8.0  arası bir Toprak  pH değerine VE  bol su tutan ( tınlı, tınlı killi )  toprakları  tercih edilir .

Maydanoz ekimi

Maydanoz tohumları 1 dekar alana 1-1,5 kg tohum) hesabıyla yapılır. Tohum ekim derinliği 1-1,5 cm’dir.  Maydanoz ekimi iki türlü elle veya mibzerle yapılır.  Son yıllarda gelişmiş havuç ekimi de yapan otomatik havalı tekli veya çoklu sıra ekimi yapan mibzerlerle ekim yapılabilmektedir.

Küçük işletmelerde tavalara genellikle el ile birkaç defada serpme olarak yapılan tohum ekimi büyük işletmelerde düz tarlaya şeritler hâlinde ve mibzer ile sıravari olarak yapılır. Tohum ekim derinliği 1-1,5 cm’dir. Ticari üretim yapılan bölgelerde buğday mibzerleri maydanoz ekimi için de kullanılabilir.

Ekim Sıklığı

Ticari işletmelerde sıra arası 35-40 cm bırakılır. Amatör işletmelerde ve küçük alanlarda karışık ekim yapıldığında elle tohum ekildiğinden sıra arsı mesafe uygulanmamaktadır. Tohumluk Maydanoz yetiştiriciliğinde sıra arası 60-70 cm olmalıdır.

Ekimde Toprak Nemi Nasıl Olmalıdır?

Tohum ekiminde toprak nemi ne olmalıdır sorusunun cevabi önemlidir ve tohum ekimi sırasında toprak tavının yeterli olması gerekmektedir.

Maydanoz Ne Zaman Ekilir?

Ekim zamanı Ege bölgesinde mart ayının ilk haftasıdır. Tohumların homojen bir şekilde çimlenebilmesinde çıkış öncesi sulaması önemlidir. Bu sulamalar çok dikkatli olarak yapılmalıdır. Ekiminden yaklaşık 20-25 gün sonra çimlenme ve çıkış başladığı unutulmamalıdır. Çünkü maydanoz, tohumları en zor ve en uzun sürede çimlenen bir sebzedir.

Bitkiler toprak yüzeyinde görüldükten sonra bakım işlerine geçilir.

2.Maydanoz Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Maydanoz bakımında iki kültürel işlem öne çıkar. Bunlardan birincisi ot kontrolü ve diğeri maydanozun sulanmasıdır.

Yabancı ot gelişimini engellemek amacıyla tava şeklinde yapılan üretimde tava aralarının ve tava sırtlarının el ile çapalanmasıyla ot kontrolü yerine getirilirken yabancı ot kontrolü büyük işletmelerde kültivatör veya çapa makineleri ile yapılır.

Maydanoz bitkisi ilk devrelerde hem yabancı otların varlığına hemde çapanın vereceği rahatsızlığa çok hassastır. Bu nedenle çapa yapma yerine otların elle alınması daha çok uygulanır.

Maydanoz bitkisi geliştikten sonra toprak yüzeyini kapattıkları için yabancı ot gelişimine pek olanak tanımazlar.

Maydanozda Herbisitlerle Ot Kontrolü

Maydanozda otla mücadelede çıkış öncesi (pre-emergence) Herbisit uygulamaları yapılmaktadır. Bu herbisit tatbikatı,  maydanoz bitkileri toprak üzerine çıktıktan sonra uygulanırsa bitki gelişimini yavaşlatmakta ve yapraklarda zararlanmalar oluşturmaktadır.

Bunun yanında çıkış sonrası olarak da bazı selektif ilaçlarla yabancı ot mücadelesi yapılabilmektedir.  Tarla ziraatı şeklindeki maydanoz yetiştiricilik sistemlerinde herbisit uygulaması tercih edilmelidir. Uygun bir herbisit kullanımı ile hiç çapa işlemi yapmadan maydanoz ziraatı yapmak mümkündür.

4.Maydanoz  Gübreleme

Gübrelerin NPK (azot-fosfor-potasyum) oranı 1-1-1 olmalıdır veya 3-1-2 veya 5-1-1 yeşillik formülü kullanabilirsiniz.

◊Dekara saf olarak 9 kg azot, 8 kg fosfor ve 13 kg potasyum önerilmektedir. Kumlu topraklarda miktarlar 15 kg azota, 12 kg fosfora ve 15 kg potasyuma yükseltilir. Bu temel gübrelemeden sonra, maydanozun yıl içindeki büyümesinde, her biçimden sonra sadece azotlu gübre atılır ve atılacak azotlu gübre miktarı dekara saf olarak 2-6 kg arasında değişir. 

◊Maydanoz bitkisi gübrelemeye iyi karşılık veren bir bitkidir. Maydanoza hem gübre verilmeli hem de gübreleme çok dikkatli ve kontrollü yapılmalıdır.

◊Gübrelemede dikkat edilecek konulardan biri ekimden önce verilen yanmış çiftlik gübresinin yabancı tohumu taşımaması gerekir. Bunun için iyice çürümüş ahır gübresi kullanılmalıdır.

◊Gübrelemede dikkat edilecek konulardan bir diğeri de gereğinden fazla ve özellikle hasattan ve biçiminden hemen önce nitrat formunda azot verilmemesi gereğidir. Çünkü hasada yalın verilen Nitrat formundaki azot, nitrit formunda kaldığından sağlıklı olmamaktadır.

Maydanozda Gübreleme Nasıl Yapılır?

♦Gübre araştırmacıları yaptıkları çalışmalarda dekardan 2 ton/dekar yeşil maydanoz verimi alındığında topraktan kaldırılan besin maddeleri sırasıyla 3 kg N, 0,8 kg P2O5, 2,6 kg K2O, 3,2 kg Ca ve 0,6 kg Mg olarak tespit etmişlerdir.

♦Toprak hazırlığında fosforlu ve potaslı gübrelerle 3-5ton/da yanmıi elenmiş çiftlik gübresi birlikte verilir. Ahır gübresi 15-20cm derinliğe uygulanır.

♦Maydanoz üretiminde 15kg/da azot, 12 kg/da P2O5 fosfor ve tahlile göre 15 kg/da K2O gübresi verilir. P2O5 ve K2O ½’si toprak hazırlamada diğer yarısı 3-4 biçimden sonra verilir.

♦Her biçimden sonra dekara 3-5 kg saf azot uygulaması sonbaharda yapılmalıdır. Her biçimden sonra azotlu gübre verilmeli ve sulama yapılmalıdır.

♦Her biçimden sonra yanmış elenmiş ahır gübresi 500-1000kg/da serpilir.

5.Maydanoz  Sulama

Sulamanın önemli olduğu ilk devre tohum çimlenme sürecidir. Çimlenmenin gerçekleştiği ilk 21 günlük periyotta yağmurlama sulama yapılmalıdır. Bitkiler 2-3 yapraklı büyüklüğü alınca salma sulama da yapılabilir. Sulama mevsim şartlarına göre yapılır ve yapılmalıdır, ancak maydanoz fazla suya da nedir?  Hassastır. Sulama ile yetiştirme ortamında fazla göllenme meydana gelirse bitkiler sararır, suyun tarlada uzun süre kalması durumunda ise kurumalar görülür. Toprakta %60-70 su bulunmasını ister.

6.Maydanoz  Hasat

Maydanoz Kaç Günde Hasat Edilir?

Maydanoz bitkisi ekiminden 60-70 gün sonra bitkiler 15-20 cm boya gelince bitkisi dipten itibaren 4-6 cm kalacak ŞEKİLDE  biçilmek suretiyle  hasat edilir.

Maydanoz Kaç Kere Hasat Edilir?

Biçim sayısı 6-8’i bulur. Kurak ve sıcak bölgelerde 3-4 biçim alınır.

Maydanoz Nasıl Hasat Edilir?

Sabah erken saatlerde, toprağın birkaç cm üstünden kesilerek hasat gerçekleştirilebiliyor. Hasat edilen bitkiler aynı anda hemen tarlada demetlenir.

Demetler önce 1 saat süre ile temiz bir suya batırıldıktan sonra rutubetli kasa veya sepetlerde üzerleri nemli bezle örtülerek en yakın pazara sevk edilir.

Maydanoz Kaç Gün Saklanabilir?

Maydanoz demetleri –1 ve 0°C’de %90-95 nemde 3-4 hafta muhafaza edilebilirler.

Maydanoz bulunduğu yeri 2-3 yıl muhafaza ederse de ömrü 1 veya 2 yıldır. Bitki ikinci yıl hemen generatif faza geçtiği için tohum ekiminden her yıl yenilenmesi önerilir.

Maydanoz Kaç Gün  Arayla Hasat Edilir?

İlk hasat ekimin başlamasından 10-12 hafta sonra gerçekleşir. Maydanozun hasat olgunluğuna ulaşması erkenci çeşitlerde erken koparımlarda   ortalama 60-70 gün alıyor. 15-20 cm kadar boy atması maydanozların hasat edilebileceği anlamı taşıyor.

İlk biçimden 20 gün kadar sonra ikinci biçim yapılıyor.

Yılda ortalama 6-7 biçim ile gerekli verim alınabiliyor.

Maydanazun Ömrü Ne Kadardır?

Maydanoz bulunduğu yeri 2-3 yıl muhafaza ederse de ömrü 1 veya 2 yıldır. Bitki ikinci yıl hemen generatif faza geçtiği için tohum ekiminden her yıl yenilenmesi önerilir.

7. Yılda 1 dekardan , 1 metrekareden Ne kadar, kaç adet, kaç kg  Maydanoz Elde Edilir?

(I). Bir yıl boyunca yapılan yetiştiricilikte  bir  m2den toplam 80-100 demet maydanuz ürünü (yeşillk) alınır.

(II).  Bir yıl boyunca yapılan yetiştiricilikte  bir   dekardan da 70-90 bin demet maydanoz alınabilmektedir.

(III). Bir yıl boyunca yapılan yetiştiricilikte  bir   dekardan  2-4 ton maydanoz ürünü hasat EDİLİR.

(IV). Bir yıl boyunca yapılan yetiştiricilikte  bir   METREKAREDEN 2-4 kg maydanoz ürünü  biçilebilir.

( V). 50-100 kg /dekar TOHUM VERİMİ VARDIR.

( VI). Maydanozlarda verim 1-3  biçim arası artarken  daha sonraki biçimlerde azalır.

(VII).Kesim yerden 4-6 cm yukarıda olmalıdır.