GıdaSebze

Konya, Türkiye ve Dünyada Çilek Üretimi Ne Kadardır?

GİRİŞ

Ülkemizin hemen her bölgesinde çilek yetiştiriciliği yapılmaktadır. Türkiye çileğinin  yetiştiriciliği  son 50 yıldır sürekli bir artış eğilimi göstermiştir.  Yetiştiriciliğin yaygınlaşması Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından ABD’den getirilen çeşitlerle gelişme göstermiştir.

1. Konya İlinde Çilek Üretimi

2019 yılı verilerine göre Türkiye’nin çilek üretiminin  yaklaşık %10’luk kısmı Konya’dan karşılanmaktadır. Konya’nın çilek üretiminde birinci ilçesi Hüyük’tür. İlçenin çilek üretimi, Türkiye çilek üretiminin % 6’sına karşılık gelmektedişr. Beyşehir gölüne sınır olan bu şirin ilçede 2019 yılında 26 bin 650 ton çilek 8200 dekar alanda  üretilmiştir.

Hüyük çilekçiliği bir ihracat kalemi olmuştur. Hüyük çileği Avrupa ülkeleri, Rusya ve S. Arabistan gibi farklı  pazar müşterilerinin memnuniyetini kazanmayı başarmıştır. İlimizde Seydişehir, Akşehir, hadim, Taşkent gibi ilçelerde  çilek verimli ve başarılı bir şekilde yetiştirilmektedir. Konya çileği genelde çilek pazarının boş olduğu Haziran-Kasım aylarında etiketlerde yerini almakta  oldukça iyi fiyat oluşturmaktadır. Konya çileği yayla ve  açık alan  son turfanda çileği sıfatı ile popülarite kazanmış durumdadır.

2. Türkiye Çilek Üretimi

Türkiye çilek üretimi 2019 yılında 160.899 dekar alanda   486.705 ton  olarak gerçekleşmiştir. 4 yılda 100.905 ton  üretimde artış olmuştur. Çilek yetiştiriciliği üretimin her bölümünde gelişme kayıt etmektedir. Üretimin bir yıla dağılması, erkenci ve geçci turfanda üretim, örtü altı üretim modellerinde gelişim yaşanmıştır.  Çilek kalitesi aroması ve yola dayanıklılığı üst kategorilere taşınmıştır. Çileğin değerlendirilmesi de her geçen gün mesafe ve alan kazanmaktadır.

.En fazla çilek üretimi yapan iller sıralamasında  sırasıyla Mersin, Aydın, Antalya, Bursa, Manisa ve Konya illeri yer almaktadır.

Bölge çilek üretimi sıralamasında Akdeniz, Ege, Marmara  önde bulunan bölgelerimizdir.

3. Dünya Çilek üretimi

Dünya çilek üretim miktarı 7.739.622 ton dur.  Çilek üretiminde Dünya birincisi Çin’dir. Çin’i ABD, Meksika ve Türkiye takip etmektedir.. Türkiye, dünya çilek üretiminde ilk  on ülke arasında dördüncü sıradadır. Ülkemizin çilek üretimi 372.498 tondur. Bu rakam  dünya çilek üretiminin % 4.8’ini karşılamaktadır.

En Çok Çilek Üreten 10 Ülke 2013

 

 

Comment here