Turp Bitkisinin Sağlığımıza Faydaları ve Sağlık Açısından Önemi Nedir?

tarafından
117
Turp Bitkisinin Sağlığımıza Faydaları ve Sağlık Açısından Önemi Nedir?

Giriş

Turp birçok farklı kimyasal bileşikler içeren çok eski bir bitkidir. Mide ağrıları ve gaz giderici olarak kullanımı yaygın olan turp pişmiş ve çiğ şekilde tüketilebilmektedir. Turp tüketilirken tuz ve zeytinyağı eklenerek tadı daha güzel hale getirilebilir. .Turp İnsan sağlığını oldukça olumlu etkiler ve gıda değeri yüksek bir sebzedir. Antik çağlardan beri turp çeşitlerinin tümü alternatif tıpta doğal ilaç olarak kullanılmıştır.

1. Turbun Acılığı Nereden İleri Gelir?

Bazı insanlar turp tadının keskinliği ve güçlü etkisine karşı hassastır. Turbun sahip olduğu kekremsi tat sevilmediği için turbun gıda ve besin özellikleri tam anlaşılamamıştır.  Turpların kekremsi tadı hardal yağı içeriğinden gelmektedir. Tadları çeşit özelliğine bakım özelliklerine yukarıda da söylendiği gibi hardal yağı kapsamına göre değişiklik arz eder.  Uzun, bayır ve kestane turplarının yazılış sırasına göre hardal yağı içerikleri düşmektedir. Turp bitkisine acımsı baharlı tadı bileşenler Allylzyanat, Butylzyanat, Hardal yağıdır.

2. Turp Bitkisinin Sağlığımıza Faydaları

Turp Oksijen Taşıyıcısıdır.

Kırmızı turp, kırmızı kan hücrelerinin gördüğü zararı kontrol etme özelliğiyle bilinen kırmızı turp ve kana oksijen verilmesine katkıda bulunur.

Turp Viral enfeksiyonlara ve Soğuk Algınlığına  Karşı Koruyucudur.

Kırmızı turp grip ve soğuk algınlığına, viral enfeksiyonlara karşı vücudumuzu korur Turp bağışıklık sistemini güçlü tutulmasında de etkin rol üstlenir. Turp antibakteriyel, antifungal özellikleri olan raphanin içerir. Dolayısı ile de  Staphylococcus aureus, E. coli, Streptococci, Pneumococci vb.’nin gelişimini azaltır..

Turp içeriğinde yer alan C vitamini vücudu hem soğuk algınlığından korur hem de kıkırdağı oluşturan kolajen maddesinin  yapılmasını sağlar.

Turp en iyi tabi antibiyotiklerden birisidir. Grip, nezle, bronşit vb hastalıklarının tedavisinde katkı sağlar

Turpun Ağrıları Azaltıcı Etkisi Vardır.

Beyaz turpun ağrı giderici özelliği bulunmaktadır.  Turp kemik ağrılarını dindirme konusunda başarılıdır. Romatizmaya Faydalıdır.

Solunum Sistemine Faydalıdır.

Bayır turbu  (siyah turp) suyu üst solunum yolu rahatsızlıklarında sıklıkla kullanılmaktadır ve iyi bir balgam söktürücüdür. Turpun bir özelliği de astım, bronşit ve öksürük gibi durumlara iyi gelmesidir.  C vitamini içeriği yüksek olan turp öksürükten koruyucudur.

Kış aylarında turp suyu tüketilebilir. Üst solunum yolları ve tahriş olmuş burun, ağız ve boğaz için faydalıdır.  Bu durumun yanında solunum sistemini dezenfekte ederek rahat nefes alınmasını temin eder. Kuru öksürükte  turp ve bal karışımı  kullanılabilir.

Turp Stres Gidericidir.

Turp sinir sistemini çalıştırır ve bağırsak hareketlerini de düzenler. Turpun sinir ve stres azaltıcı etkisi bulunmaktadır.  Siyatikten kurtulmada faydalıdır.

Turp karaciğer şişliğini giderir. Karaciğer ve midenin temizlenmesini sağlar. Ödem giderici ve balgam söktürücüdür. Sarılık etmenini azaltıcıdır. Sarılığın tabi olarak giderilmesi için siyah turp çok etkilidir. Kanın içindeki toksinleri azaltır ve kanı temizler.

Turp Kansere Karşı Koruyucudur.

İyi bir antioksidan kaynağı olan turpun kansere karşı koruyucu özelliği de bulunmaktadır. Bitki ayrıca anti-tümör aktivite gösterir. Siyah turp tümörlü hücre oluşumunun önüne geçer. Bu nedenle siyah turp tümörlü hücre oluşumunun önüne geçer. Genetik olarak kanser riski taşıyan bireylerin düzenli siyah turp tüketmesi çok önemlidir.

Turp Bir Diyet Sebzesidir.

 Turp vücudumuzu genç ve tok tutar. Atıştırmalıkların yerine geçerek çiğneme duygusunu tatmin eden kırmızı turp, diyetlerde rol alan bir numaralı yardımcıdır.

Kırmızı turp kan şekerinde ileri geri oynama yapmadan vücudumuzu   uzun süre tok tutma yetisinde bir sebze besinidir.

Turp yüksek miktarda lif az miktarda glisemik içerdiğinden tokluk hissi verir. Kilo vermek için ideal bir besindir.

Turp kalp damar hastalıklarına İyi Gelir.

Turp düzenli tüketildiğinde tansiyonun düşmesinde, kalp sağlığında, damar sertliğinin giderilmesinde katkılar sağlamaktadır. Kırmızı turp, kalbin düzgün çalışmasını sağlayan v e kalp-damar hastalıkları riskini azaltan antosiyanin için iyi bir kaynaktır. Turpa rengini veren flavonoid maddesi ve folik asit aynı zamanda antioksidan özelliktedir. Bu nedenle kanı temizler ve damar tıkanıklığını önler. Bunların yanında kötü kolesterolü düşürür ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranını azaltır..

Arteriosklerozda ve hiperbolik hastalıkların tedavisinde turp rendelenir, üzerine şeker serpilir, bir müddet bekletilir, sıkılır, elde edilen suyu içilir, posası da yenilebilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutar.

Temel bağışıklık sistemini güçlendirmek için düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekir.

Turbun İyot İçeriği Sağlık Açısından Önemlidir.

Guatrın en büyük nedenlerinden biri iyot eksikliğidir. Turp, iyot ihtiva eder. Bundan dolayı tiroit hastalıklarından korumada önemli bir sebzedir.

Turpun Cilde Olan Faydaları

Cildin Kuruluğuna Ve Sivilce oluşumunu engeller Turp kuru, çatlamış cilde iyi gelir ve enfeksiyonu önler. Düzenli turp tüketimi, cildi kuruluktan, sivilcelenmeden ve kızarıklardan korur. Turp suyunun saçlardaki kepeklenmeyi ve dökülmeyi önlemede olan katkıları öteden beri bilinir.

Turbun Sindirim Sistemine olan Katkıları

Turp genelde sindirim sistemime iyi gelir. Hazma yardımcı olur, mide bulantısını geçirir fakat kendisinin hazmı zordur. Turp yumrusu iştahı, safra akışını ve sindirimi uyarır, bağırsaklar üzerinde tonik ve müshil etkisi vardır.

Turp bitkisinin idrar söktürücü özelliği vardır. Turp idrarın rahat yapılmasını sağlar. Turp idrara çıkma sıklığına fayda ederek böbrekleri de temizler. Virüsün neden olduğu böbrek iltihaplanmaları ile ilgili sağlık sorunlarına da iyi gelir.

Turp bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlık sorununa da iyi gelir. Bu sorunlardan müzdarip olanlar siyah turp tüketmelidir.

Diş etini güçlendirmek için kullanılabilir.

Böbrekte mikrop öldürücüdür. Böbrek ve safra taşlarının dökülmesine yardımcı olur.

3. TURBUN SAĞLIKTA KULLANILMA USULLERİ

4. Kara Turpun Sağlığa Faydaları

Kara turp içerdiği  kimyasal bileşen ve maddeleri sayesinde kanserli hücrelere karşı oldukça etkili bir antioksidandır. Başta  diş eti hastalıklarını iyileştirir. Uyku sorununa iyi gelir. Hazımsızlığa karşı sodaya alternatif etkilidir. 1 tane kara turp (siyah)  yenebilir.  Boğaz ağrılarına, şişen bademcikler için faydalıdır. Kansızlık şikâyeti olanlar tüketebilir. Astım hastalarında nefes açma özelliği var. Kanı kirli ve istenmeyen  maddelerden arındırır ve Alerjik hastalıklara iyi gelir. Son olarak ise Yüksek tansiyonu  düşürücü özelliği vardır.

  Kara turp içerdiği  kimyasal bileşen ve maddeleri sayesinde kanserli hücrelere karşı oldukça etkili bir antioksidandır. Başta  diş eti hastalıklarını iyileştirir. Uyku sorununa iyi gelir. Hazımsızlığa karşı sodaya alternatif etkilidir. 1 tane kara turp (siyah)  yenebilir.  Boğaz ağrılarına, şişen bademcikler için faydalıdır.  Kansızlık şikayeti olanlar tüketebilir. Astım hastalarında nefes açma özelliği var. Kanı kirli ve istenmeyen  maddelerden arındırır ve Alerjik hastalıklara iyi gelir. Son olarak ise Yüksek tansiyonu  düşürücü özelliği vardır.

5. Turp yaprağının sağlığa faydaları

Turp yapraklarının sağlığa faydaları azımsanmayacak kadar çoktur. Diyabetten romatizmaya kadar çeşitlilik arz etmektedir.

Turp yaprağı bağışıklığı artırır, yorgunluğu azaltır. Turp yaprağı suyu doğal bir idrar söktürücü olarak kabul edilmektedir. Turp yaprağının İdrar kesesini temizleme, kabızlığı ve şişkin bir mideyi hafifletme özelliği bulunmaktadır.

Turp yaprağı basura tedavide yardımcıdır ve içeriği ile kazandığı anti bakteriyel özellikler sayesinde iltihabı azalttığı da görülmüştür.

Turp yaprağının romatizmayı giderici, diyabeti önleyici tarafı bulunmaktadır.

Turp yaprakları, anti-mikrobiyal ve anti-bakteriyel özelliklere sahip zengin bir içeriğe sahiptir.

Bunlar vücutta zararlı bileşenlerin atılmasına yardımcı olur.

Turp Yaprağının Sağlıkta Kullanım Usulleri

6. Turp tohumunun  (Semen Raphani) Sağlığa Faydaları

Antiseptiktir, mikropların üremesini önler, safrayı söktürür, iştahı açar, uyarıcıdır. Vücuttaki taşları döker, tekrar meydana gelmesini önler. Cinsi gücü artırır, eski öksürüğü keser, vücuda kuvvet verir, toniktir.

Turp Tohumunun Sağlıkta Kullanım Usulleri