Üzümün Bebek ve Çocuk Beslenmesindeki Yeri Nedir?

tarafından
64
Üzümün Bebek ve Çocuk Beslenmesindeki Yeri Nedir?

GİRİŞ

Üzüm  Anadolu insanı için doğrudan taze olarak ve katma değeri hasıl edilmiş ve yükseltilmiş (kuru üzüm, pekmez, sucuk, pestil, köfter) ürünleri  ile her yaşta insan için olmazsa olmaz alışkanlıkta  tüketilmesi gereken bir besin maddesi olmuştur. Üzümün ve üzümden elde edilen ürünlerin çocukların beslenmesindeki yeri ve önemi ile ilgili literatürlerde yer alan bir kısım bilgiler aşağıda maddeler halinde sunulmuştur.

1. Üzümün Bebek ve Çocuk Beslenmesindeki Yeri Nedir?

1.)  Anne sütünden sonra, çocukların beslenmesinde, karbonhidrat ve proteinlerin oldukça önemli olduğu ve büyüme dönemindeki çocukların iyi beslenmesi için aldıkları protein ve aminoasitlerin dengeli olması gerektiği ilgili literatürlerde yer almakta çocuk sağlığı ve çocuk gelişimcileri tarafından bildirilmektedir.  . Bu yönü ile pekmez ve kuru üzüm çocukların  beslenmesinde denge koruyucu ve özellikle amino asitler yönünden  denge sağlayıcı gıdalardır.Anne sütünün dışında proteinlerin en iyi dengede tutulmasını pekmez ve kuru üzümün gıda yapılanmasının karşıladığı Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından da kabul edilmiştir.

2.) Üzümde bulunan şekerler glikoz ve fruktoz formunda olup, doğrudan kana geçme özelliği taşıdığından özellikle bebek ve çocukların beslenmesinde önemlidir. Ayrıca beyin ve alyuvarlar (eritrositler) enerji yakıtı olarak sadece glikozu kullanabilmektedir. Bunun için, bebek ve çocukların beslenmesinde, karbonhidrat kaynağı ve tatlandırıcı olarak şeker(çay şekeri) yerine pekmez kullanılması çok daha uygundur.

3.) Pekmez, çocukların gelişiminde oldukça önemli olan mineralleri içerir.  Ayrıca Üzüm; vitaminler, elementler, protein ve karbonhidratları ihtiva etmekle birlikte sağlık açısından son derece önemli olan antosiyanin, flavanol, flavonol, fenolik asit, kaffeik asit, kateşin, quersetin ve resveratrol gibi fenol ve polifenollere ilaveten flavonoidler, proantosiyanidinler ve antosiyanidinleri de içermektedir. Ayrıca üzüm hamile ve emziren annelerde, diyetsel yaşamda ve ağır ve yoğun işlerde çalışanların beslenmesinde de önemli bir yer tutar.

4.) Üzüm suyu, özellikle bebeklerin beslenmesinde anne sütü yetmediği durumlarda tavsiye edilen çok değerli bir gıda maddesidir. Üzüm suyunun zihinsel ve fiziksel yaşlanmayı geciktirebileceği yapılan araştırmalarda yer almaktadır. Farklı araştırmalar ile  siyah üzüm suyu ve değişik meyve suları karşılaştırılmış ve “Siyah Üzün Suyunun” , polifenol miktarı (mmol/L) ve antioksidan kapasitesi (TEAC mmol/L) bakımından en zengin Meyve suyu çeşidi olduğu tespit edilmiştir.

2. Kuru üzüm suyu nasıl yapılır?

Kuru üzüm suyunun da kuru üzüm kadar faydalı olduğu biliniyor. Kuru üzüm suyunu elde etmek ise oldukça basit. Tek ihtiyacınız olan 4 su bardağı su ve 400 gram kuru üzüm. Öncelikle kuru üzümleri güzelce yıkayın. Bir tencerede 4 su bardağı suyu kaynatın. Kaynayan suyun içerisine kuru üzümleri ekleyin. Bu suyu bir gün dinlendirin. Süzüp dilediğiniz zaman içebilirsiniz.