Tıbbi ve Aromatik BitkilerZiraat Okulu

VÜCUDUMUZUN DOĞAL DEZENFAKTANLARI NEDİR?

MENÜ

GİRİŞ

VÜCUDUMUZUN DOĞAL DEZENFAKTANLARI  NEDİR?

1.DERİ

2. MUKOZA

3.ÖKSÜRME

4. SİLİYALAR

5. GÖZYAŞI

1. DERİ

Deri vücudun ilk nizamiyesidir. PH değeri hafif asit reaksiyon veren deri yüzeyi bu özelliği ile bazı bakterilerin hareketlerini azaltır. Deri yüzeyi boş değildir. Derimiz sahip olduğu çeşitli enzimler ile korunur. Deri yüzeyinde nuklease, proteasen, lysozyme, yag asidleri gibi enzimler bulunmaktadır. Bu enzimler bakterilerin genetik pozisyonu bozar.

2. MUKOZA

Solunum, gastro-intestinal, ürogenital gibi çevreye daha açık organlarımızın mukoza ile kaplanmıştır. Bu mukozanın etkinliği bakteri ve viruslarin davranışlarını engelledigi gibi, içerdikleri antikor ve enzimler mikropların rahat bırakmadığı gibi çoğalmasını engeller. Bu ortamlarda yer alan faydalı bakterilerin ekseriyeti mikroplar için zehirli etki gösteren B-kopleks gibi vitaminler üretir.

3.ÖKSÜRME

Örnek olarak hastalığa bağlı olmayan bir öksürme- aksırma organizmadaki yabancı elemanları ve mikropları doğal yolla uzaklaştırır. Öksürme- aksırma Üst solunum yollarındaki (ÜSY) ve Bronş mukozalarındaki siliyaların hareketlerini kolaylaştırır.

4. SİLİYALAR

Üst ve alt solunum yollarını kaplayan hücrelerin ekseriyeti üzerlerinde siliya adı verilen tüycükleri olan hücrelerdir. Siliyalar bir birliktelik ve uyum halinde davranarak solunum sistemindeki salgıları veya parçacıkları bir süpürge gibi temizlerler.

5. GÖZYAŞI

2. bir dezenfektan örneği de gözyaşıdır. Gözyaşı gözü nemlendirirken aynı zamanda Lysozym enzimi vasıtasıyla gram pozitif bakterileri etkisiz hale getirir,   hücre duvarlarını tahrip eder.

Comment here